دریافت پروژه طراحی داخلی مرکز موسیقی‌درمانی برای بیماران ام‌اس در اصفهان

دریافت پروژه طراحی داخلی مرکز موسیقی‌درمانی برای بیماران ام‌اس در اصفهان

پروژه طراحی داخلی مرکز موسیقی‌درمانی برای بیماران ام‌اس در اصفهان

در چند سال اخیر با افزایش بیماری‌های روحی و روانی برای افراد جامعه و فشارهای اقتصادی- اجتماعی بی‌شمار که به افزایش استرس و اضطراب دامن میزند همچنین باعث ایجاد افسردگی که یکی از عوامل اصلی خودکشی و مرگ‌ومیر به‌حساب می‌آید، روبه‌رو شده‌ایم. با نگاهی به موسیقی‌درمانی و تأثیر مثبت آن بر انسان پژوهشگران و دانشمندان به این نتیجه رسیدند که از آن می‌توان به‌عنوان راهی جهت درمان بسیاری از بیماری‌ها فارغ از جنسیت و سن پرداخت و در برخی از کشورها به‌عنوان رشته علمی و دانشگاهی به ثمر نشسته است. البته در کشور ما این علم نوپا و جدید است و هنوز آن‌طور که شایسته است از آن به‌عنوان راهی جهت درمان بیماری‌ها استفاده نمی‌شود.

همان‌طور که گفته شد موسیقی‌درمانی به‌عنوان درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات در بسیاری از مراکز سراسر جهان در حال اجراست و معمولاً به‌عنوان یک درمان مکمل در کنار درمان‌های دیگر به کار می‌رود. به علت وجود نیازها و مشکلات خاص در هر بیماری و در هر گروه سنی خاص نمی‌توان طراحی یک فضا را برای همه گروه بیماران ایجاد کرد. به همین علت در این پایان‌نامه به موسیقی‌درمانی در جهت بهبود شرایط بیماران ام‌اس و افرادی که اختلالات و بیماری مشابه دارند پرداخته‌شده است.

بیماران ام‌اس در طول زندگی خود شاهد اختلالات زیادی خواهند بود که به‌تفصیل در این پایان‌نامه به آن پرداخته‌شده و راه‌حل موسیقیایی هر یک از اختلالات در فصل سوم به‌صورت جداگانه گفته‌شده است. نمونه‌های موردی موجود در جهان و حتی ایران معمولاً یک مرکز موسیقی‌درمانی در کنار مراکز درمانی و یا بیمارستان‌ها و … هستند و در آن‌ها شاهد پویایی، انعطاف‌پذیری و فضایی شاد هستیم.

پس هدف ما در این پایان‌نامه ایجاد یک فضای موسیقی‌درمانی پویا و منعطف و شاد جهت بهبود شرایط بیماران ام‌اس و افرادی با بیماری‌های مشابه است که ازنظر آسایش روحی و روانی در درجه بالایی قرارگرفته باشد و بتوانیم با استفاده از فعالیت‌های موسیقیایی برای هر اختلال، هزینه درمان و استفاده بیش‌ازحد از دارو، در زندگی این‌گونه افراد به حداقل برسانیم و در کنار آن مشکلاتی چون استرس و افسردگی را در این افراد و کل افراد جامعه به حداقل برسانیم.

 

» فهرست مطالب:

  • فصل اول: کلیات پژوه
  • فصل دوم: موسیقی و موسیقی‌درمانی
  • فصل سوم: بیماری ام اس و موسیقی‌درمانی
  • فصل چهارم: نمونه موردی
  • منابع

تگ(برچسب): , ,

دیگر محصولات مرتبط با این محصول: